Logo meteostanice Děčín

Výroba aktivního radiačního štítu
Jednodušší provedení

Ke stavbě jsem byl donucen, protože okna v našem panelovém bytě směřují pouze na jih, tak si dovedete představit ty nesmyslné hodnoty, které má meteostanice WS 2350 s tím krytem čidla od výrobce poskytovala.

V prodejně s domácími potřebami jsem po delším hledání objevil šikovnou nádobu na potraviny se závitem s rozumnými rozměry (průměr 12 cm, výška 17 cm). Nahoru jsem vyvrtat otvory, které jsem ještě ve finále zvětšil lupénkovou pilkou. Protože jsem chtěl, abych měl ten radiační štít hotový co nejdříve, rozhodl jsem se, že ty misky pod květináč nasunu přímo na tu nádobu tak, abych je už nemusel nijak aretovat. Použil jsem misky o průměru 18 cm, otvory se mi podařilo vyříznout lupénkovou pilkou tak, že na té nádobě docela festovně drží, jak můžete vidět na přiložených fotkách. Po nasunutí misek do finálních poloh jsem to celé přestříkal bílým sprejem.

Nejprve jsem to zkoušel bez ventilace, ale stále to nebylo ono. Teplota se sice proti tomu původnímu krytu, který dodávají k meteostanici výrazně snížila, ale stále byla vyšší než bych si představoval.
Na ventilaci jsem použil klasický ventilátor do PC o průměru 80 mm s výkonem 68 m3 vzduchu za hod, přišrouboval jsem ho přímo na to šroubovací víčko od té nádoby viz. foto, zespodu jsem to zakryl síťkou proti hmyzu. Pro přívod napájení jsem do víčka ještě našrouboval zdířku pro cynch, přes který napájím ventilátor. Toto provedení má velkou výhodu v tom, že se dá velice rychle dostat dovnitř k čidlu, stačí na to pouze jedno otočení závitu víčka.

Tento štít tedy nasává vzduch horní částí, což není sice úplně ideální hlavně v dešti, protože se občas ventilátoru podaří nějakou tu kapku nasát dovnitř, což jsem zjistil po skončení této zimy. Čidlo bylo docela špinavé. Tento štít mám v provozu od srpna roku 2010 a docela se mi osvědčil. Teplota je teď na přímém slunci minimálně o 5 stupňů stupňů nižší, než byla při zkoušce bez ventilátoru.

Ventilátor napájím přes spínací hodiny, běží pouze přes den. Trochu jsem měl o ten ventilátor strach v zimě, protože jsem se dozvěděl, že je stavěný pouze do teploty -10 stupňů. Vyřešil jsem to tak, že jsem ho nechal běžet celou zimu, tedy celé 4 měsíce bez přerušení. Přežil to naprosto v pohodě, i když teploty klesaly i pod -14 stupňů. Ventilátor má spotřebu pouze 2 W, takže nikoho finančně nezrujnuje.

Nově jsem vylepšil tento štít tím, že jsem zvětšil horní nasávací otvory, tím došlo ke zlepšení ventilace, a rozdíl teplot štítu č.1 a č.2 se tak zmenšil na přímém slunci (při 29°C ve stínu) na necelé 2°C.

Použitá nádoba Vyříznuté misky
Použitá nádoba Vyříznuté misky
Misky na nádobě Provedení ventilátoru
Misky na nádobě Provedení ventilátoru
Hotový radiační štít
Použitá nádoba

Kliknutím na snímek můžeš zvětšit náhled