Mobilní verze stránky
Úvodní stránka
Popis meteostanice

Aktuální počasí

Počasí v Děčíně
Počasí v ČR
Počasí v Evropě
Počasí ve světě
Letoviska
Srážky v ČR
Detekce blesků v ČR
Detekce blesků v Evropě
Detekce blesků v Evropě
Detekce blesků ve světě
Oblačnost

Předpověď počasí

Předpověď pro Děčín
Předpověď pro město
Předpověď pro ČR
Předpověď pro Evropu
Předpověď pro svět

Informace o ovzduší

Kvalita ovzduší v ČR
Pylové zpravodajství

Vodní toky, koupání

Stav vodních toků
Přehrady v ČR
Přírodní koupaliště v ČR

Sněhové zpravodajst.

Sníh v ČR
Sníh v Evropě

Podzemí

Jeskyně v ČR

Statistiky

Denní statistika
Měsíční statistika
Roční statistika
Celkové statistiky
Roční statistiky
Rok 1993
Rok 1994
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
Rok 2007
Rok 2008
Rok 2009
Rok 2010
Rok 2011
Rok 2012
Rok 2013
Rok 2014
Rok 2015
Rok 2016
Rok 2017
Rok 2018
Rok 2019
Rok 2020
Rok 2021
Rok 2022
Rok 2023
Průměrné teploty
Min./max.teploty
Denní teploty
Srážky
Sníh
Atmosférický tlak
Oblačnost
Povrch

Různé

Beaufortova stupnice
Slovníček pojmů
Výroba radiačního štítu
Solární elektrárna 250W

Webkamery

Děčínské webkamery
Webkamery ČHMÚ
Webkamery v ČR Webkamery v Evropě Webkamery ve světě

Fotogalerie

Povodeň Děčín r.2002
Povodeň Děčín r.2006
Povodeň Děčín r.2013

Odkazy

Další meteostanice
Amatérská meteorologie
Amateur stormchasing s.
ČHMÚ
El Dorado Weather
e-Počasí
Foreca
In-počasí
meteo.Amulet.NET
Meteocentrum
Meteopress
Weather Underground
yr.no

Jiné odkazy

Města a obce v ČR
Státy a města v Evropě
Mimoevropské státy
Cestování, turistika
Internetové obchody
Motorismus
Počítače, internet
Sport
Věda, technika

Sledování letadel on-line

Návštěvní kniha

Návštěvní kniha

Kontakt

Kontaktní formulář


    od 20.května 2011


Slovníček několika základních pojmů v meteorologii

 Letní den

Letní den je v meteorologické terminologii den, kdy maximální teplota dosáhne nebo překročí 25°C. Nejvíce takových dnů je v tropických oblastech. V české republice se letní dny vyskytují nejčastěji v červenci a srpnu, v nížinách se pak mohou objevit i v květnu a září (výjimečně i v dubnu a říjnu). Nejvíce se jich vyskytuje na jižní Moravě. V polohách nad 1000 m se téměř nevyskytují.

Tropický den

Tropický (letní) den je meteorologické označení dne, kdy maximální teplota přesáhne 30°C. Pro různé oblasti na zemi se jejich počty liší, největší počet tropických dní je v oblasti obratníků. V české republice se jich nejvíce, až 13 vyskytuje na jižní Moravě. V polohách nad 1000 m se takové dny prakticky nevyskytují.

Tropická noc

Tropická noc je noc, kdy minimální teplota neklesne pod 20 °C. V České republice se takové noci vyskytují nepravidelně a téměř výhradně jen v červenci a srpnu, ojediněle v červnu. Tropické noci jsou zaznamenávány jen v nížinách. Jejich počet se v Česku pohybuje mezi 0,1 až 0,5 ročně, nejvíce, až 1,5 ročně, se jich vlivem městského tepelného ostrova vyskytuje v samém centru Prahy. V posledních letech jejich počet znatelně roste.

Mrazový den

Mrazový den je  meteorologické pojmenování pro den, kdy minimální teplota klesne pod bod mrazu a tedy se dostane pod teplotu 0°C. Počet mrazových dní je zaznamenán v "Ročenkách povětrnostních pozorování meteorologických stanic republiky Československé.

Ledový den

Ledový den je  meteorologické označení dne, kdy maximální teplota nevystoupí nad bod mrazu, a v celém průměru dne se drží pod 0°C. Nejvyšší počty ledových dnů jsou zaznamenávány v oblastech pólů ve větších vzdálenostech od mořské hladiny. V České republice se s ledovými dny setkáváme nejčastěji od listopadu do března. Nejvíce se jich vyskytuje v lednu. Průměrný roční počet ledových dnů se v České republice pohybuje od 30 v nížinách až po 80 v horách. Nejméně, kolem 10 ročně se jich vyskytuje v centru Prahy, nejvíce, až 113 v nejvyšších polohách Krkonoš, Jeseníku a Beskyd.

Arktický den

Za arktický den je v meteorologické terminologii považován den, kdy maximální denní teplota nepřesáhne -10 °C. V České republice se jejich roční počet pohybuje od 0,3 v centru Prahy až po 7,8 na horách severovýchodní Moravy a Slezska. Arktické dny se nejčastěji vyskytují v lednu a únoru, vzácněji v prosinci. Na horách se mohou objevit i v listopadu a březnu.

Klimatologický termín

Aby data z jednotlivých klimatologických stanic byla mezi sebou srovnatelná, tak se pořizují ve stejnou denní dobu v tzv. klimatologických termínech 07, 14, 21 hod. místního středního slunečního času.

Synoptická stanice

Synoptické stanice jsou obsluhovány zaměstnanci Českého hydrometeorologického ústavu. Pozorovací program těchto stanic je nejrozsáhlejší a měření meteorologických veličin se provádí nepřetržitě v hodinových intervalech. Na těchto stanicích se měří a pozoruje prakticky vše, co s průběhem počasí a ději v atmosféře souvisí. Každou hodinu se pomocí PC odesílají data obsahující teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu, teplotu rosného bodu, tlak vzduchu, směr a rychlost větru, teploty půdy, stav počasí, průběh počasí, množství oblačnosti, druhy vyskytujících se oblaků, výška základny oblaků, množství a druh srážek a výskyt všech met. jevů přímo do meteorologického centra v Praze Komořanech.

Klimatologická  stanice

Klimatologické stanice jsou obsluhovány dobrovolnými spolupracovníky ČHMÚ. Pozorovatel stanice průběžně sleduje a zaznamenává meteorologické jevy, jejich druh, intenzitu a časový výskyt. Měření a pozorování všech základních met. prvků se provádí třikrát denně v klimatologických termínech 07, 14, 21 hod. SEČ (Středoevropský čas). Kromě toho stanice měří množství spadlých srážek, výšku sněhové pokrývky a její vodní hodnotu. Tyto stanice ještě dělíme na stanice manuální a stanice automatické. Na manuálních stanicích se veškeré měření provádí ručně pozorovatelem, který změřené hodnoty následně vkládá do PC. Na stanicích automatických jsou veškeré měřitelné hodnoty pomocí elektronických čidel změřeny a uloženy v PC automaticky, pozorovatel do PC vkládá pouze neměřitelné hodnoty z vizuálního pozorování atmosférických jevů.

Srážkoměrná  stanice

Srážkoměrné stanice jsou také obsluhovány dobrovolnými spolupracovníky ČHMÚ. Pozorovatel stanice průběžně sleduje a zaznamenává met. jevy, jejich druh a intenzitu a časový výskyt a samozřejmě množství spadlých srážek, výšky sněhové pokrývky a její vodní hodnoty v klimatologickém termínu 07 hod. SEČ.


  © 2011-2023 Vratislav Přibil

Posledni aktualizace: 12.listopadu 2023

Stránky hostovány u: ONEbit webhosting